Tıp Fakültesi

Akademik Kadro

Tayyibe Bardakçı

Tayyibe Bardakçı,  Dr. Öğr. Üyesi

Öğretim Üyesi

Gediz/Kütahya’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu. 2015’te Fatih Üniversitesi’nde fizik doktorasını tamamladı. Aynı yıl İstanbul Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı’nda ikinci yüksek lisansına başlayarak “İnsanı Geliştirmeye Yönelik Uygulamalar Üzerine Normatif Bir Analiz” başlıklı tezini vererek tıp tarihi ve etik alanında uzmanlığını aldı. 2017’den itibaren Beşikçizade Tıp ve İnsani Bilimler Merkezi’nde koordinatör olarak çalışmakta ve tıp tarihi ve biyoetik konularıyla ilgili çeşitli organizasyonların (sempozyum, konferans, çalıştay, dersler, vb.) düzenlenmesinde görev almaktadır. Çalışma alanları insanı geliştirme, transhümanizm ve tıpta büyük veri ve yapay zeka uygulamaları gibi geleceğin teknolojilerine yönelik konuların etik boyutuna yoğunlaşmaktadır.

Temel Alanları: Tıp Tarihi ve Etik, 

2020 - İnsanı Geliştirme Tartışmalarına Biyoetik Bir Bakış
BARDAKÇI TAYYİBE,ERTİN HAKAN. Kutadgubilig: Felsefe Bilim Araştırmaları, 31-52.
2020 - Sporda İnsanı Geliştirme: Doping ve Dopingle Mücadelenin Tarihi
ERTİN HAKAN,BARDAKÇI TAYYİBE. Türkiye Klinikleri Tıp Etiği-Hukuku Tarihi Dergisi, 28(1), 99-109.
2014 - DFT calculations and experimental FT IR dispersive Raman and EPR spectral studies of Copper II chloride complex with 3 amino 1 methylbenzene
KUMRU MUSTAFA, BARDAKCI TAYYİBE, GÜNER SADIK. SPECTROCHIMICA ACTA PART A-MOLECULAR AND BIOMOLECULAR SPECTROSCOPY, 123(), 187-193.
2013 - Molecular structure vibrational and EPR spectra of Cu II chloride complex of 4 amino 1 methylbenzene combined with quantum chemical calculations
BARDAKCI TAYYIBE, KUMRU MUSTAFA, GÜNER SADIK. JOURNAL OF MOLECULAR STRUCTURE, 1054(), 76-82.
2012 - Theoretical and experimental studies on the vibrational spectra of 3 quinolinecarboxaldehyde
KUMRU MUSTAFA, KÜÇÜK VESİLE, BARDAKÇI TAYYİBE. SPECTROCHIMICA ACTA PART A-MOLECULAR AND BIOMOLECULAR SPECTROSCOPY, 90(), 28-34.