Tıp Fakültesi

Akademik Kadro

Sibel Şensu

Sibel Şensu,  Dr. Öğr. Üyesi

Öğretim Üyesi

Tıp eğitimini 1986’da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde ve Patoloji ihtisasını 1993’de Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde tamamladı. 1998 yılına kadar Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümünde Başasistan olarak çalıştı. Bu dönemde Patoloji bölümünün kurulması ve geliştirilmesi yanı sıra asistan eğitimi, tez danışmanlığı ve multidisipliner bilimsel araştırmalar gibi alanlarda görev yaptı. Kariyerine çokuluslu bir ilaç firmasında Medikal Danışman, Eğitim Müdürü ve Ürün Müdürü görevleri ile devam etti. Bu dönemde özellikle menopoz, kontrasepsiyon ve infertilite konularında önemli ürünlerin bilimsel özelliklerinin ve konu ile ilgili güncel gelişmelerin takibi ve tanıtımı konularında çalıştı. Bu amaçla sağlık otoriteleri, medya ve/veya halkın katılımı ile gerçekleşen birçok eğitim, toplantı ve panel organizasyonunda çeşitli görevler aldı. Eğitim Müdürlüğü sırasında tüm birimlerin eğitim ihtiyaç analizleri, ihtiyaçların verimli şekilde karşılanması ve sonuçların takibi konularında görev yaptı. Birçok eğitimi bizzat gerçekleştirdi veya düzenledi. 2006- 2018 yılları arasında çeşitli Medikal Ajanslara yarı veya tam zamanlı danışmanlık hizmeti verdi. Bu dönemde başta Diyabet, Depresyon ve Alzheimer gibi hastalıklar yanısıra biyolojik ürünler ve biyobenzerler gibi yeni tedavi seçenekleri konusundaki güncel gelişmeleri takip etti. Kariyeri boyunca, patoloji konusundaki çalışmalara planlama desteği, editöryal destek ve çeviri desteği vererek çeşitli yerli ve yabancı dergilerde yer almalarına katkı sağladı. Birçok makale çevirisi ve kitap çevirisi bulunmaktadır. Yardımcı Doçent olarak Marmara Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi SHMYO’da Patoloji Teknikleri ve SBF’de Hemşirelik ve Fizyoterapi bölümlerinde eğitim vermiş olup Eylül 2018’den beri İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışmaktadır. Modern ve çağdaş sanat başta olmak üzere sanat tarihi, fotoğrafçılık ve özellikle yemek fotoğrafçılığı, antropoloji ve gelecek bilimi kendisini geliştirmek istediği konulardan bazılarıdır.

Temel Alanları: Tıbbi Patoloji, 

HALLAÇ KESER SEVİNÇ,ONAK KANDEMİR NİLÜFER,ECE DİLEK,GEÇMEN GONCA GÜL,GÜL AYLİN,ÖZDEMİR BARIŞIK NAGEHAN,ŞENSU SİBEL,BÜYÜKUYSAL C,BARUT FİGEN. (2017), The relationship of mast cell density with lymphangiogenesis and prognostic parameters in breast carcinoma., Kaohsiung J Med Sci.,
KESER SEVİNÇ HALLA,KÖKTEN ŞERMİN ÇOBAN,ÇAKIR ÇAĞLAR,ŞENSU SİBEL,BÜYÜKBAYRAK ESRA ESİM,KARADAYI NİMET. (2015), Epithelioid trophoblastic tumor, Taiwanese Journal of Obstetrics and Gynecology, 54(5), 621-624.
BARIŞIK NAGEHAN ÖZDEMİR,KESER SEVİNÇ HALLA,GÜL AYLİN EGE,ŞENSU SİBEL,KANDEMİR NİLÜFER ONAK,KÜÇÜK HASAN FEHMİ,KARADAYI NİMET. (2011), The value of COX-2 expression in the prognostic parameters of invasive ductal carcinoma of the breast, Medical Oncology, 28(3), 703-708.
KESER SEVİNÇ HALLA,GÜL AYLİN EGE,BARIŞIK NAGEHAN ÖZDEMİR,ÇAKIR ÇAĞLAR,ŞENSU SİBEL,KANDEMİR NİLÜFER ONAK,KARADAY NİMET. (2010), The relationship of COX-2 expression with estrogen receptor, progesterone receptor and prognostic parameters in endometrial carcinomas, Journal of Obstetrics and Gynaecology Research, 36(3), 560-566.